8 клас

11.01.2021

13.01.2021

Тема "Бароко: архітектура, скульптура"

за підручником "Мистецтво", Л.Масол, Харків, ТОВ "ФОЛІО", 2016р. 

https://shkola.in.ua/994-mystetstvo-8-klas-masol-2016.html  

Опрацювати стор. 88-92

Домашнє завдання - Створіть замальовки меблів, дзеркал тощо для оформлення вітальні у стилі бароко

Бароко (з італ. «дивний, химерний») - напрям в європейському мистецтві XVI-XVIII ст., започаткований в Італії. Основні риси стилю: пишна декоративність, динамічність, урочистість, грандіозність, контрактність, синтез мистецтв.

В архітектурі стиль бароко успадкував форми італійського Відродження, проте, перевершив його за складністю і різноманіттям. Це проявилося уже у спорудах засновника нового стилю Франческо Борроміні (1599-1667).

Бароковій архітектурі притаманно багато кривих, пластично вигнутих ліній і поверхонь, що порушують статичність і викликають відчуття руху.

Пишні інтер'єри барокових церков, як місця театралізованих обрядів католицької служби, сповнені несподіваних просторових і світлових ефектів. Використовують велику кількість пілястр, колон і нанівколон, зокрема завитих, розкішних скульптурних деталей, ліпнини, позолоти. Завдяки химерній пластиці фасадів із примхливими обрисами споруди бароко легко вписуються в навколишній простір, садово-паркове і міське середовище.

Храм Іоанна Хрестителя на Латеранському пагорбі 

З архітектурою тісно пов'язана скульптура, що прикрашає фасади й інтер'єри церков, вілл, палаців, а також сади, парки, фонтани.

У мистецтві бароко важко розділити творіння архітектора, скульптора й живописця.

До художників-універсалів, який поєднував талант архітектора і скульптора, належав Джованні Лоренцо Берніні (1598-1680). Митець очолював основні художні роботи в Римі, й завдяки його творчості католицька столиця набула барокових рис. За його проектами побудували розкішний ківорій у соборі Св. Петра, королівські сходи палацу, церкву Св. Андреа аль Квірінале. Проте головне творіння Берніні - грандіозна колонада собору Св. Петра, яка утворює площу перед ним. Колонада з чотирьох рядів колон (висотою 19 м) нагадує, за словами автора, «розкриті обійми».

Берніні, подібно до титанів Відродження, блискуче проявив себе не лише в архітектурі, а й у пластичному мистецтві, створюючи статуї, рельєфи, фонтани, сповнені нестримної художньої фантазії. Динамічні фігури Берніні позбавлені ренесансної ясності й гармонійності. Скульптурна композиція «Екстаз Св. Терези» Берніні сповнена надзвичайної експресії, вираженої мовою барокової пластики. 

Яскравим зразком барокового синтезу мистецтв є багатофігурна композиція фонтана Фіумі (Чотирьох рік). Гігантські скульптури символізують чотири ріки в чотирьох частинах світу: Дунай (Європа), Ганг (Азія), Ніл (Африка), Ла Плату (Америка).

У розкішних парадних інтер'єрах бароко все підпорядковувалося основним рисам стилю - динамічності й декоративності. Зали палаців прикрашали скульптурою, розписними стінами і плафонами, чудернацькою ліпниною, пишною орнаментикою, численними дзеркалами та світильниками. Інтер'єри храмів також сповнені розписів і скульптур, різьблення і ліпнини. Суцільні фрески візуально збільшували внутрішній простір споруд. В оформленні інтер'єрів бароко часто використовували арочні конструкції, кручені сходи, у різьблених і ліпних орнаментах - мотиви рослин.

Барокові меблі за формою мали складні обриси, де переважали складні спіралі. їх декорували мозаїкою, бронзовими позолоченими накладками. З'явились комоди, шафи, бюро, кабінети, консолі. В оббивці диванів і крісел застосовували коштовні тканини з рясною бахромою, стіни прикрашали гобеленами. Виникло поняття «гарнітур» - комплект з декількох предметів меблів, виконаних в одному стилі.

З історії шедевра

Блискучим прикладом німецького бароко, втіленням ідеї синтезу архітектури, скульптури, живопису й монументально-декоративного мистецтва є Цвінгер. Це комплекс із чотирьох споруд, розташований у центрі Дрездена, архітектором якого був Маттеус Пеппельманн. Світ розкішно декорованої архітектури та скульптури зливається з музикою фонтанів і гротів у неповторному ритмічному багатоголоссі. У палацовому комплексі Цвінгер знаходиться знаменита Дрезденська картинна галерея.

20.01.2021

Тема "Майстри живопису бароко"

за підручником "Мистецтво", Л.Масол, Харків, ТОВ "ФОЛІО", 2016р.

https://shkola.in.ua/994-mystetstvo-8-klas-masol-2016.html 

Опрацювати стор. 93-96

Домашнє завдання - Намалюй натюрморт з атрибутами мистецтва у стилі «малих голландців» (акварель, пензлі).  

У період бароко в різних країнах досягло значних вершин мистецтво малярства. Внутрішній простір споруд ставав схожим на суцільне живописне полотно. Такий синтез архітектури й живопису підносив людину над буденністю.

Живописець італійського бароко Мікеланджело Мерізі (1573-1610) прозваний Караваджо. Від цього походить назва реалістичної течії в мистецтві - «караваджизм». Вона породила послідовників його методу в усій Західній Європі. Він одним з перших відкрив виразні можливості світла в малярстві. Для посилення емоційного впливу на глядача художник вихоплював світлом окремі найсуттєвіші частини картини, залишаючи деталі в напівтемряві. Колірна контрастність та великі плани в динамічних композиціях створюють особливу атмосферу внутрішньої напруженості й драматизму й водночас щирості й схвильованості.

Художник Дієго Веласкес (1599-1660), видатний представник іспанського бароко, створював складні багатофігурні композиції, правдиво зображуючи людей різного стану в камерних і парадних портретах, зокрема групових.

«Золотим віком» живопису Нідерландів стало XVII століття, адже в маленькій країні творили понад дві тисячі художників. їх поділяли на художників голландської та фламандської шкіл. Заможні люди й пересічні бюргери прикрашали будинки пейзажами, натюрмортами, портретами, побутовими картинами.

За допомогою ефектів світлотіні геніальний художник Рембрандт ван Рейн (1606-1669), якого по праву відносять до «великих голландців», у численних портретах, історичних композиціях не лише відображав зовнішність людей, а й глибоко протікав у їхній внутрішній світ.

Риси стилю бароко, зокрема особлива театральна декоративність, виявилися в картинах фламандця Пітера Пауля Рубенса (1577-1640) на біблійні та міфологічні теми, а також у портретах. За талант і високий професіоналізм Рубенса називали «королем живопису і живописцем королів».

У творчості «малих голландців» значно розвинувся побутовий жанр, сформувалася школа пейзажного живопису. Художники-иейзажис-ти малювали скромні куточки сільського і міського середовища. На їхніх полотнах ми бачимо пересічні явища: вітряки під світлом місяця і сонячні пасовиська з коровами, уквітчані луки й дерева в дощовий похмурий день, вузенькі вулички з невеличкими будинками, канали з місточками й човнами.

У жанрі натюрморту їхню увагу привертали такі теми, як «сніданок» і «квіти», а також « пташиний двір», «рибна лавка», «мисливські трофеї».

27.01.2021
Тема "Стихія музики бароко"

за підручником "Мистецтво", Л.Масол, Харків, ТОВ "ФОЛІО", 2016р.

https://shkola.in.ua/994-mystetstvo-8-klas-masol-2016.html 

Опрацювати стор. 93-96

Домашнє завдання -


Антоніо Вівальді Його називають "італійським Бахом", і неспроста: за 63 роки життя музикант написав близько 800 творів, включаючи опери, хорові твори, більше 500 концертів для різних інструментів і оркестру. Талановитий композитор-новатор, віртуозний скрипаль, блискучий диригент і педагог, він залишив після себе не тільки багаті творча спадщина, а й стільки загадок, що багато хто з них не розкриті до сих пір. Навіть точне місце його спочинку невідомо нащадкам. Але незвичайна музика Вівальді, над магнетизмом якою не владний час, збереглася в своєму первозданному вигляді і сьогодні займає почесне місце серед найбільших надбань світового музичного мистецтва. 

  • "Візитна картка" Вівальді - цикл скрипкових концертів "Пори року" - в оригінальній версії іменується "Чотири пори року" "Le quattro stagioni".

Великий вплив твори Вівальді мали на найвідомішого представника музичного мистецтва епохи бароко - Йоганна Себастьяна Баха. Він серйозно захоплювався і детально вивчав твори Вівальді, активно застосовував прийоми музичної мови і символіку свого попередника, роблячи їх зміст більш глибоким. Деякі музикознавці в славнозвісної месі h-moll Баха знаходять безсумнівні відзвуки творів італійського майстра композиції. Згодом Бах переклав для клавіру 6 концертів Вівальді для скрипки, ще 2 перетворив в органні концерти і один адаптував для 4-х клавіром. За іронією долі, ці музичні шедеври більше 150 років вважалися вигаданими Бахом

Георг Гендель - німецький композитор і органіст. Найвідоміший твір "Месія"

03.02

10.02.2021

Галантне рококо


07.04.2021

Тема "Музика романтиків. Нова ера митців-виконавців: Н. Паганіні, Ф.Ліст"

за підручником "Мистецтво", Л.Масол, Харків, ТОВ "ФОЛІО", 2016р.

Посилання на підручник

https://4book.org/uchebniki-ukraina/8-klass/2356-mistetstvo-8-klas-masol-2016/tema-26-27-romantizm-tema-28-29-muzika-romantikiv/page-156

Опрацювати стор. 159-160

Домашнє завдання - дослідіть творчість митця, який найбільше вас вразив, підготуйте розповідь про нього.

Зверніть увагу на образи людей, створені художниками-романтиками, порівняйте їх з літературними і музичними портретами того часу.

Живописний портрет.

Делакруа "Автопортрет", "Свобода на барикадах"

-Що можна сказати про людину на портреті?

-Яку палітру використовує художник?

Літературний портрет

Таким його бачили сучасники: "Він здавався тендітним через величезну копицю волосся. обличчя його, побачивши, неможливо було забути. Бліда, оливкового кольору шкіра; густа і чорна шевелюра; хижі котячі очі під густими бровами, тонкі губи, затінені смужкою вусів, потужне вольове підборіддя..."

- Чи має цей опис стосунок до попереднього героя?

Музичний портрет

Прослухайте Ф. Шопена "Етюд ля-мінор "Зимовий вітер""


- Чи відчули ви романтичність музики і в чому вона проявляється?

- Які почуття і настрої вона передає?

- Яким ви уявляєте композитора?

Перегляньте стор. 157. Портрет Е. Делакруа "Портрет Шопена"

Нову еру виконавського мистецтва відкрив італійський скрипаль Нікколо Паганінні


- Який образ створює музика?

- Що вам відомо про Н. Паганінні?

Сприймання Ф. Ліст - етюд "Мазепа"


Порівняйте прослухані твори

14.04.2021

Тема "Творчість видатних композиторів-романтиків: Ф.Шопена, Ф. Шуберта, М. Калачевського"

Посилання на підручник

https://4book.org/uchebniki-ukraina/8-klass/2356-mistetstvo-8-klas-masol-2016/tema-26-27-romantizm-tema-28-29-muzika-romantikiv/page-156

Опрацювати стор. 160-163

Домашнє завдання - виконати романтичний твір - пейзаж-настрій

Роберт Шуман - "Порив"

https://www.youtube.com/watch?v=VPFZTrncYi0

- Що можна сказати про настрій твору?

- Що відбувалось з героєм?

Франц Шуберт - "Шарманщик". Шуберт один із перших романтиків почав створювати пісні і романси, в яких розповідається про людину, часто нещасливої долі.

https://www.youtube.com/watch?v=U4Hx3eN3sN8

- Яке відчуття залишилось після слухання?

Романтизм привніс свободу у творчість - звільнив митців від академічних канонів, показав невичерпну складність людської душі, збагатив відкриттями в царині музики, поезії, живопису.

21.04.2021

Тема "Реалістичний стиль в  мистецтві"

Посилання на підручник

https://4book.org/uchebniki-ukraina/8-klass/2356-mistetstvo-8-klas-masol-2016/tema-30-31-realistichniy-stil-v-mistectvi-tema-32/page-174

Опрацювати стор. 164-166

Домашнє завдання - виконати композицію в  побутовому жанрі на тему українських обрядів (підручник стор. 174)

https://www.youtube.com/watch?v=S9AhCmrG_rM - відеоряд робіт видатного іспанського художника Фрасіско Гойя

- Що відбувається на картинах?

- Що можна розповісти про цих людей?

Реалізм спрямований на повне відображення реального життя.

Представниками реалізму у Франції є Гюстав Курбе, Жан-Франсуа Мілле, Оноре Дом'є. стор. 166 (сприймання картин)

Оноре Дом'є часто зображув людей праці. Художник використовує прийом фрагментарності композиції. Тобто через конкретну сюжетну сценку звертає увагу на проблеми суспільства. Також художник прославився власними карікатурами (стор. 175)

https://www.youtube.com/watch?v=fQVPjOdTrVg

Джузеппе Верді - італійський композитор. Його відома музична драма розкриває багатогранні образи-характеристики: Ріголетто, Джильда, Герцог.

опера "Ріголетто" - https://www.youtube.com/watch?v=uvhUmzBP_aI


28.04.2020, 05.05.2020

Тема "Історія та реальність"

Посилання на підручник

https://4book.org/uchebniki-ukraina/8-klass/2356-mistetstvo-8-klas-masol-2016/tema-30-31-realistichniy-stil-v-mistectvi-tema-32/page-167

Опрацювати стор. 167-173

Домашнє завдання - виконати композицію в реалістичному стилі (образи сьогодення), в основі якої є історична подія сучасності. 

І. Рєпін. Портрет М.П. Мусогорського
І. Рєпін. Портрет М.П. Мусогорського

Таким зобразив Ілля Рєпін свого геніального сучасника-композитора Модеста Мусогорського. Композитор у своїх творах відображав глибоку давнину. 

На цьому уроці ми ознайомимося з творами художників, композиторів і скульпторів реалізму на історичну тему

Прослухайте оперу Мусогорського "Борис Годунов" (уривок "Расходилась, разгулялась удаль молодецкая").  В основі сюжету опери лежить трагедія О.Пушкіна "Борис Годунов". А головна ідея - народ творить історію. Саме тому масові сцени займають значне місце в опері. 

Хоровий речитатив - новаторський прийом, уведений М. Мусогорським.

Завдяки йому народ стає головною дійовою особою в опері.

І.Рєпін. "Запорожці пишуть листа турецькому султанові"

Художник працював над цією картиною понад 10 років (розмір картини 2,03*3,58).

В основі сюжету - історична подія. Натурниками для зображення персонажів картини були сучасники художника. Рєпін, як художник-реаліст, звертає увагу на індивідуальну неповторність персонажів.

1. Опишіть характерні образи запорожців, їхній одяг, зброю.

2. Зверніть увагу на пози, погляди, міміку козаків.

3. Чи всі козаки сміються?

Картина має два варіанти, другий варіант так і залишився незакінченим і зберігається в Харківському художньому музеї.

Сильний бік картини - дух свободи, показаний через звичні земні образи і деталі, козацький побут і характер. Проте основна ідея картини - духовна єдність людей, єдність народу.

https://www.ukrlegenda.org/zaporozhci/zaporozhci_pyshut_lysta_tureckomu_sultanu.php

переходьте по силці і ви знайдете опис прототипів персонажів

Історична тема в українському мистецтві

Корнило Устиянович створив ряд картин на історичні теми: "Мазепа на переправі через Дніпро", "Шевченко на засланні".

Твори Миколи Івасюка мають яскравий національний колорит - "В'їзд Богдана Хмельницького до Києва" 

Леонід Позен - автор пам'ятників І. Котляревському та М. Гоголю в Полтаві

Михайло Микешин - скульптор, автор пам'ятника Богдана Хмельницькому

12.05.2020

Тема: "Стильовий синтез. Творчість Тараса Шевченка й Миколи Лисенка"

Посилання на підручник

https://4book.org/uchebniki-ukraina/8-klass/2356-mistetstvo-8-klas-masol-2016/tema-30-31-realistichniy-stil-v-mistectvi-tema-32/page-182

Опрацювати стор. 182-193

Домашнє завдання - виконати ескіз для оформлення диска "Шевченко і музика" (стор. 193)

26.05.2020

Вікторина знавців стилів мистецтва

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати