6 клас

16.10.2020

за підручником Мистецтво, Л. Масол, 2014р

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html

16.10.2020

Тема "Високе мистецтво духовності"

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html

Опрацювати стор. 66-71

Домашнє завдання - створити листівку "Співучі янголята" (стор. 71)

Релігійний жанр - зображення релігійних сюжетів в образотворчому мистецтві.

До найвеличніших творів релігійного жанру відносять фрески і скульптури  Мікеланджело Буанаротті.

Також відома фреска Леонардо да Вінчі - "Тайна вечеря"

Листівка "Співучі янголята". При виготовленні використовуємо різноманітні матеріали (фольгу - для зірок, нитки - для струн арфи тощо)

 

ІІ семестр
РОЗДІЛ "Образи природи в мистецьких жанрах"


13.01.2021

Тема "Програмна музика. Чарівний світ птахів"

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html 

Опрацювати стор. 106-109

Домашнє завдання - слухання музичних творів

Вокальна й інструментальна музика завжди існували в тісному взаємозв'язку. У давнину люди в певний момент зрозуміли і відчули, що деякі мелодії настільки виразні, що зрозумілі й без слів. Так викикли інструментальні жанри, зокрема п'єси-мініалюри. Завдяки «слову» вокальна музика нам завжди зрозуміліша, порівняно з інструментальною. Але в інструментальній існує багато творів, де композитор у тій чи іншій формі пояснює слухачам його зміст. Так музика називається програмною. Програми бувають різними: від конкретної назви до певного розгорнутого сюжету. Програма в музиці схожа до дорожніх знаків на дорозі - наштовхує людину на певну думку.

У програмній музиці є чимало творів присвячених тваринам. Образи тварин завжди можна легко та цікаво обіграти зображуючи їх.

-Яка музика звучатиме зображаючи зайчика, зозулю, ведмедя?

У деяких творах ми можемо чути імітацію голосів тварин чи птахів.

Отже, інструментальні твори про тварин та птахів існують у різних інструментальних жанрах. Це можуть бути невеликі прелюдії, інколи - віртуозні, ритмічні токати чи жартівливі жваві скерцо (гуморески). 

 Прелюдія - вступна частина до будь-якого великого музичного твору або невелика самостійна п'єса, переважно для клавесина, фортепіано чи органа.

Токата - віртуозна музична п'єса для фортепіано або органа, у швидкому темпі, чітко ритмізована.

Скерцо - жанр камерно-інструментальної музики, твір жартівливо-гумористичного змісту.

Непрограмна музика - це інструментальні твори, які не мають художніх назв або літературних сюжетів(сонати, симфонії,прелюдії, фантазії, концерти , адажіо , ноктюрн тощо).

Слухання Луї Клод Дакен «Зозуля». 

Слухання Василь Барвінський Прелюдія. 


15.01.2021

Анімалістичний жанр у декоративному мистецтві

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html  

Опрацювати стор. 102-105

Домашнє завдання - намалювати ескіз декоративної композиції

З особливостями зображення тварин в декоративному мистецтві ми ознайомимося на прикладі творчості Марії Приймаченко, яка відома в нашій країні і далеко за її межами своїми унікальними роботами.  

Марія Приймаченко - українська народна художниця, лауреат Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка. Своєю творчістю відкрила оригінальну сторінку самобутнього мистецтва світової культури. Її творчі роботи хвилюють не тільки українців, а й міжнародну спільноту. 2009 рік (100-літній ювілей майстрині) був оголошений ЮНЕСКО роком Марії Приймаченко.
Народилася Марія Оксентіївна 1909 року в селі Болотняна Київщині. У цьому селі прожила все своє життя. Свій творчий талант успадкувала від батьків. Її батько займався теслярством і різьбленням по дереву, майстрував дворові огорожі, мати була визнаною майстринею вишивки. Дитинство Марії було затьмарене страшною недугою - поліомієлітом (вірусне захворювання, що супроводжується ураженням нервової системи та призводить до паралічі). Це зробило її не по-дитячому серйозною й спостережливою, загострило слух і зір. Як талановиту художницю Марію Приймаченко відкрила київська мистецтвознавиця Тетяна Флору. Марія Приймаченко стала відомою з 1936 р., коли в Києві на Всеукраїнській виставці були експоновані її малюнки «Звірі з Болотні».

 З того часу з незмінним успіхом її роботи експонувалися в Парижі, Варшаві, Софії, Москві, Празі, Відні, Монреалі. Марія Оксентіїївна здобула міжнародне визнання. Малюючи картину за картиною, геніальна художниця створила власний мистецький стиль, який мистецтвознавці називають «наївне мистецтво». Найбільше вражають її твори в анімалістичному жанрі, які узагальнено названі «Звіриною серією». Це унікальне явище, яке не має аналогів ні у вітчизняному, ні у світовому мистецтві, адже у її малюнках - не тільки реальні тварини, але і фантастичні, яких не існує у природі. Вони створені геніальною уявою художниці. Характерна особливість тварин Марії Приймаченко - своєрідна олюдненість: дуже часто художниця зображає їх з людськими рисами: наприклад, очі, губи, обриси обличчя. А ще використовує в образах тварин елементи народного вбрання, або вони можуть бути алегоричними персонажами, що відтворюють дії людей.

Творчість цієї видатної художниці не залишається осторонь уваги сучасних українських митців. Наприклад, фантастичні образи Марії Приймаченко з'явилися в колекції одягу дизайнера Оксани Караванської, цікавих скульптурних інсталяціях Олексія Шевчука, виконаних із сіна (автор назвав їх «сіноскрипти»), у колекції шкіряних аксесуарів молодої прикарпатської майстрині Юлії Рев'юк. 


20.01.2021
Тема "Камерно-інструментальні жанри: сюїта"

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html 

Опрацювати стор. 114-117

Домашнє завдання - 

Нерідко композитори створюють сюїти, які складаються з багатьох частин - п'єс, що, як правило, пов'язані за змістом спільною програмою чи єдиною темою. Найчастіше частини сюїти дуже відрізняються одна від одної, будуються за контрастом. У цьому полягає основна відмінність сюїти від інших жанрів інструментальної музики (сонати, симфонії, концерту), де кожна вступна частина доповнює і продовжує попередню, а перехди між ними плавні, ледь помітні. Отже, сюїта - це жанр інструментальної музики, музичний твір, що складається з самостійних контрасних частин, об'єднаних спільним художнім задумом або програмою.

Слухання Шарль Каміль Сен-Санс Сюїта Карнавал тварин.

«Карнавал тварин»- сюїта («зоологічна фантазія») для камерного ансамблю Каміля Сен-Санса. Складається з 14 частин.

  • «Вступ і Королівський марш лева» - фр.Introduction et Marche Royale du lion. У короткій інтродукції після тремоло двох фортепіано струнні вступають з основною темою, а після розходяться глісандо по всьому фортепіанному діапазону. Починається марш, в якому звучать фанфари, виконувані на фортепіано, і грубуваті хроматичні ходи, що зображують гарчання лева.
  • «Кури та півні» - фр. Poules et Coqs. Кларнет, скрипки, альт, фортепіано. Настирливі повторювані звуки, що зображують квоктання курей, перемежовуються з мотивом півнячого кукурікання. «Курячий» мотив взято з клавесинової сюїти Франсуа Куперена.
  • «Антилопи» (швидкі тварини) - фр. Hémiones (animaux véloces)[2]. Два фортепіано виконують швидкі пасажі.
  • «Черепахи» - фр. Tortues. Струнні і два фортепіано. Цитується канкан з оперети Оффенбаха «Орфей у пеклі», але уповільнений в кілька разів, що створює комічний ефект.
  • «Слон» ― фр. Eléphant). Контрабас і два фортепіано. Вальсоподібна мелодія, гра контрабасом, заснована на запозиченнях двох тем: танцю сільфія з драматичної легенди Берліоза «Засудження Фауста» і Скерцо з музики Мендельсона до комедії «Сон в літню ніч». Комізм полягає в тому, що музика, що замислювався як легка і повітряна і в оригіналі виконується інструментами високого регістру, передана нерухливому інструменту, і звучить у нижній частині діапазону, зображуючи танцюючого слона.
  • «Кенгуру» - фр. Kangourous. Два фортепіано. Гострі стакатні звучання з форшлагами зображують стрибки кенгуру.
  • «Акваріум» - фр. Aquarium. Флейта, скляна гармоніка, струнні, фортепіано. Звучання флейти, що грає мелодію, відтіняється «булькаючими» звучаннями і глісандо у фортепіано і скляної гармоніки, створюючи картину акваріума.
  • «Персонажі з довгими вухами» - фр. Personnages à longes oreilles. Скрипки чергуванням дуже високих і дуже низьких звуків зображують ослиний крик.
  • «Зозуля в глибині лісу» - фр. Le coucou au fond des bois. Кларнет і два фортепіано. На тлі розмірених акордів у фортепіано, що зображують ліс, кларнет (який, згідно з вказівкою автора, розміщується за лаштунками) періодично грає два звуки, подібні куванню зозулі.
  • «Пташник» - фр. Volière. Флейта, струнні і два фортепіано. На тлі «шелестить» тремоло у струнних флейта грає мелодію з трелями і стрибками, зображаючи пташиний спів.
  • «Піаністи» - фр. Pianistes. Два фортепіано у супроводі струнних грають гами і вправи в стилі Ганон або Черні. Ця частина без перерви переходить у наступну.
  • «Викопні» - фр. Fossiles. Кларнет, ксилофон, два фортепіано і струнні. Сен-Санс цитує власну симфонічну поему «Танець смерті», дитячі пісеньки «Ah! vous dirai-je, maman» і «Au clair de la lune», а також каватину Розіни з опери Россіні «Севільський цирульник».
  • «Лебідь» - фр. Le Cygne. Віолончель і два фортепіано. Співуча мелодія у віолончелі зображує плавний рух лебедя поверхнею води, а фігурації у фортепіано - брижі на ній. На музику «Лебедя» хореограф Михайло Фокін в 1907 році поставив знаменитий балетний номер «Вмираючий лебідь» для Анни Павлової. Сен-Санс був здивований таким трактуванням - в його п'єсі лебідь не вмирає - але не заперечував проти неї.
  • «Фінал» - фр. Finale. Виконує весь ансамбль. Весела і легка головна тема перемежовується мотивами з попередніх частин.

Слухання у формі гри «Вгадай назву п'єси».

(Учитель на дошці пише назви тих п'єс, які він буде демонструвати учням: «Лебіль», «Акваріум», «Слони», «Вступ і королівський марш лева». По-черзі демонструє учням, а вони в свою чергу повинні вгадати дивлячись на назви, що це за п'єса звучить.)

Портрет митця. Шарль Каміль Сен-Санс.

Шарль Каміль Сен-Санс (1835-1921) - французький композитор, органіст, піаніст, диригент. Писав музику в різних жанрах: симфонії, опери, балети, кантати, ораторії, інструментальні твори, духовну музику.

Сен-Санс закінчив Паризьку консерваторію, працював церковним органістом, концертував як органіст і диригент у багатьох країнах світу.

Композитор був надзвичайно талановитою людиною і водночас великим жартівником. Сюїту «Карнавал тварин» композитор ніколи не розцінював серйозно, вважав її жартівливою і називав «великою зоологічною фантазією». Дбаючи про репутацію «французького Бетховена», а саме так казали про нього сучасники, Сен-Санс категорично заборонив публічне виконання твору, дозволивши опублікувати його лише після своєї сметрі, що і було зроблено в 1922 р. Знаменита п'єса із сюти «Лебідь», завдяки майстерності постановника Михайла Фокіна та виконавиці Анни Павлової, здобула безсмертя на балетній сцені.


22.01.2021
Тема "Тварини у мистецтві скульптури"

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html 

Опрацювати стор. 110-113

Домашнє завдання - Намалювати ескіз із зображенням екзотичної тваринки "Кенгуру"

Скульптура - вид мистецтва, в якому образи дійсності відтворюють в пластичних, об'ємно - просторових формах при використанні різних матеріалі

27.01.2021

Тема "Камерно-інструментальні жанри: соната"

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html 

Опрацювати стор. 122-125

Домашнє завдання - записати ознаки, які притаманні сонаті

29.01.2021

Тема "Анімалістичний жанр у графіці"

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html 

Опрацювати стор. 118-122

Домашнє завдання - намалювати улюблену домашню тварину, використовуючи один із засобів виразності графіки

Зображення тварин можна побачити у творах мистецтва графіки: газети, журнали, календарі, марки тощо.  Ванімалістичному жанрі працювали художники-графіки різних епох і країн.

«Носоріг» (Rhinoceros) - гравюра на дереві німецького художника Альбрехта Дюрера. 

Відома творчість художників укр. діаспори - графіка Я. Гніздовського, схильного до метафоричності зображення та лаконізму пластич. інтерпретації («Орел», 1968; «Пава», 1980; «Вівці відпочивають», 1983)

03.02.2021

Тема "Камерно-інструментальні жанри: варіації, рондо"

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html 


05.02.2021

Тема "Анімалістичний жанр у живописі"


Назва анімалістичного жанру походить від латинського слова «animal» - тварина. До нього належать твори живопису, скульптури, графіки, декоративно-ужиткового мистецтва, які зображують тварин. Художник-анімаліст має поєднувати любов до природи з увагою та спостережливістю.

Твори в жанрі анімалістики створювали вже первісні люди. Зазвичай вони зображували тих тварин, на яких полювали, - мамонтів, бізонів, оленів. Малюнки, створені кольоровими вохрами (глинами) на стінах печер, і досі вражають своєю майстерністю. У мистецтві скіфів, які мешкали на території сучасної України, дослідники виділяють навіть «звіриний стиль» - прикраси для зброї та одягу у вигляді оленів, пантер, фантастичних тварин.

У Давньому Єгипті деяких тварин шанували, як богів. Численні великі статуї і маленькі статуетки зображують крокодилів і бегемотів, биків і баранів, шакалів і кішок, павіанів (мавп) та ібісів (червоних птахів із довгими, загнутими донизу дзьобами, далеких родичів лелеки й чаплі).

Тварини з'являються також у багатьох давньоєгипетських малюнках і рельєфах - бики працюють у полі, коні беруть участь у війнах, на качок полюють, а гепарди мешкають у царському палаці як почесні улюбленці.

Зображення тварин були популярні й у Давньому Дворіччі. Один з найвідоміших творів Ассирійського мистецтва - рельєфи, які розповідають про царське полювання на левів.

Леви й левиці тут виглядають навіть жвавішими й виразнішими, ніж цар та його почет.

В античні часи головним об'єктом мистецтва стала людина. Майстри Давньої Греції і Давнього Риму зображували тварин майстерно, але якось байдуже.

Чудові зображення тварин з найдавніших часів з'являються також у живописі, скульптурі та графіці Китаю, Індії, Японії.

Іноді анімалістика використовується дуже несподівано. Легендарний київський «будинок з химерами» архітектора В. Городецького декорований численними скульптурними зображеннями тварин - слонів, носорогів, оленів, навіть риб і жаб. Деякі вітчизняні художники присвятили себе цьому жанру, як-от графіки Всеволод Аверін і Геннадій Кузнецов. Велику популярність тварини завжди мали в українському народному мистецтві (фігурний посуд у вигляді левів і баранчиків, ведмедики з гутного скла). Всесвітню славу здобули фантастичні тварини і птахи художниці Марії Приймаченко.

РОЗДІЛ "ПАСТОРАЛЬНІ НАСТРОЇ"
10.02.2021
Тема: Камерно-інструментальні жанри: ноктюрн



05.03.2021

Тема "Пори року: колорит і настрій"

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html

Опрацювати стор. 152-155

Домашнє завдання - намалювати улюблену пору року, застосовуючи знання про колорит

03.03.2021

Тема "Пори року: концерт"

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html

Опрацювати стор. 156-159

Домашнє завдання - намалювати пейзаж "Заквітчана весною Україна"

Пригадайте, що вам відомо про музичний жанр концерту. Чи пам'ятаєте, що цей термін перекладається з латинської мови як «змагання»? А хто з ким змагається?

Твори, які називаються «концертами», уперше з'явилися в Італії як вокальні, а не інструментальні. Однак у їх виконанні могли брати участь й інструменти. Згодом концертом почали називати твори для голосу в супроводі інструментального акомпанементу; виникли хорові концерти.

Концерт - жанр симфонічної музики; музичний твір, що зазвичай складається з трьох частин і призначений для виконання одним або кількома інструментами та оркестром.

Принцип «змагання» поступово проникав і в суто інструментальну музику. Зіставлення звучання всього ансамблю (тутті) з декількома інструментами (соло) стало основою кончерто гроссо - жанру, що отримав поширення у творчості А. Вівальді, Й.-С. Баха та інших.

Антоніо Вівальді - цикл скрипкових концертів "Пори року"

Зима

https://www.youtube.com/watch?v=QFFrkZOYojk

Весна

https://www.youtube.com/watch?v=vn40a4uOdLU

Літо

https://www.youtube.com/watch?v=N5SIxDLO2io

Осінь

https://www.youtube.com/watch?v=ILemYWFqASQ

Прослуховування і виконання пісні "Веснянка" (стор. 158-159)

https://www.youtube.com/watch?v=2SZVld4CeHQ

https://www.youtube.com/watch?v=PBOER7nlEOE

12.03.2021

Тема "Морський живопис (марина)"

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html

Опрацювати стор. 160-163

Домашнє завдання - намалювати морський пейзаж (зразок стор.162-163)

Морський пейзаж називають мариною, що в перекладі з італійської означає «морська». У марині також зображаються кораблі, човни, змагання з вітрильного спорту, прибережна місцевість. Однак головним «персонажем» марини завжди залишається море.

Художники, які зображають морську стихію, називаються мариністами.

Марина - різновид пейзажу, в якому зображається море; художній твір.

У морських краєвидах зазвичай чітко простежується лінія горизонту. Залежно від точки зору горизонт може бути низький, середній або високий. Удалині берег моря здається нечітким, а на передньому плані хвилі й каміння художники прописують детально.

Марину «Серед хвиль» поціновувачі мистецтва вважають найвизначнішим твором видатного художника Івана Айвазовського. Як і більшість робіт мариніста, ця картина написана за уявою. На величезному полотні зображено вузьку смужку грозового неба з низькими хмарами, весь інший простір заповнили хвилі бурхливого моря. Промінь сонця прорвався крізь хмари і ніби тоне в морській безодні. Композиційним стрижнем твору є центральна хвиля з білосніжною піною на гребені, на яку падає сонячне світло.

10.03.2021

Тема "Симфонічні картини і ескізи"

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html

Опрацювати стор. 164-165

Домашнє завдання - знайти опис моря в творах О.Донченка "Школа над морем", Джека Лондона "Розповіді південних морів", Е.Хемінгуея "Старий і море", Стівенсона "Острів скарбів", Д.Дефо "Робінзон Крузо", Жюля Верна "Діти капітана Гранта" та інш

Пригадайте, які ви знаєте музичні твори написані під впливом літератури або образотворчого мистецтва.

Як в живопису кольорами, так в музиці можна відтворити реальні образи.Тому в музиці з'явився такий жанр як симфонічна картина та її різновид - ескіз.

Французький композитор К.Дебюсі написав симфонічну картину "Море".Три її ескізи мають назву: "Море від зорі до полудня", " Гра хвиль" і "Розмова вітру з морем". 

19.03.2021

Тема "Фантастичний пейзаж"

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html

Опрацювати стор. 166-167

Домашнє завдання - намалювати фантастичний пейзаж та відшукати в Інтернеті фотографії красивих пейзажів нашої планети. Чому, на вашу думку, деякі з них виглядають як фантастичні?

Послідовність виконання роботи

1. Олівцем наноситься рисунок на папір.

2. Губкою, змоченою у воді, зволожуємо папір

3. Прописується в кольорі задній план.

4. Наноситься колір на зображення поверхні землі

5. Зображуються об'єкти, що знаходяться на передньому та середньому планах.

6. Виконується деталізація об'єктів переднього плану (дерева, квіти, трава) 

Щоб створити фантастичний пейзаж, автору необхідна фантазія, адже в такому творі він зображає ніким не бачені краєвиди, дивовижні споруди, чарівні рослини, незвичайних тварин. Однак митець завжди черпає натхнення з довкілля, при цьому він звертає увагу на реальні форми, милується їхньою красою. 

Якого дивного вигляду не мав би фантастичний пейзаж, для його зображення художники застосовують ті самі, що й у реальних пейзажах, закони лінійної та повітряної перспективи, дотримуються плановості в розміщенні об'єктів. 

Портрет митця. Мікалоюс Чюрльоніс

Мікалоюс Чюрльоніс (1875-1911) народився в м. Варене на півдні Литви в родині органіста. Навчався живопису в художній школі та училищі Варшави. Професію композитора опановував у Варшавському музичному інституті та в Лейпцизькій консерваторії.

Упродовж свого короткого творчого життя митець написав 400 музичних творів і понад 300 картин, серед яких неперевершені фантастичні пейзажі, графічні роботи, а також створив чимало художніх фотографій.

17.03.2021

Тема: Фантазії безмежної польоти, симфонічна поема 

Опрацювати стор. 168-171

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html

Домашнє завдання - прослухайте симфонічні поеми. Візьміть кольорові олівці та створіть на папері образи, які підказала вам музика.

Симфонічна поема - жанр симфонічної музики, одночастинний твір для симфонічного оркестру з програмою літературного, живописного або (рідше) філософського чи історичного походження.

Симфонічна поема Олександра Скрябіна "Прометей" https://www.youtube.com/watch?v=hTsIICRYohA 

В поемі "Прометей" О.Скрябін хотів відтворити "образ полум'я" - вогню, здатного привести людство в царство щастя і краси.

Симфонічна поема зазвичай має одну частину, складену за програмою літературного, живописного, філософського чи історичного походження. Засновником цього жанру вважається видатний угорський композитор Ференц Ліст, який написав 13 симфонічних поем.

Поява та розвиток цього жанру тісно пов'язані з ідеєю синтезу мистецтв, а також ідеєю значення мистецтва як важливого виховного та просвітительського чинника, що були поширені в епоху романтизму.

Симфонічній поемі властивий вільний розвиток музичного матеріалу, що сполучає різні принципи формоутворення, найчастіше сонатність і монотематизм із циклічністю й варіаційністю. Після Ф. Ліста в цьому жанрі працювали К. Сен-Санс, Б. Сметана, А. Дворжак, Р. Штраус, С. Рахманінов та інші.

24.03.2021, 26.03.2021

Тема: Тихе життя звичайних речей: натюрморт. Музика і театр: увертюра, інтродукція

Опрацювати стор. 172-175

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html

Домашнє завдання - намалюйте графічний натюрморт із кількох предметів

За допомогою натюрморту художник виражає своє ставлення до предметів. Слово «натюрморт» - французьке і дослівно перекладається як «мертва природа». По-німецькому та по-англійському натюрморт визначається як «тихе» або «нерухоме» життя.

Натюрморт - це зображення овочів, фруктів, посуду, різних предметів побуту, це - світ речей. 

Уперше самостійного значення натюрморт набув в VІ ст. в Китаї як «живопис квітів». Художники виконували свої роботи на шовковій тканині. 

 В історії мистецтва склалися два типи натюрморту. 

Типи натюрмортів 

• 1. Речі розповідають про себе.

 • 2. Речі розповідають про господаря. 

В одному речі говорять, перш за все, про самих себе, про свої якості. Вони ніби пропонують помилуватися їхньою красою, формою, кольором. В іншому речі говорять про свого господаря. Він непомітно присутній на картині, і, дивлячись на неї, ми можемо багато чого сказати про його звички, характер, образ життя, професію. 

Зображуючи будь-який натюрморт, потрібно пам'ятати про правила композиції. 

  • • 1. Поєднання предметів спільною темою. 
  • • 2. Загорожування предметів. 
  • • 3. Правильне положення аркуша. 
  • • 4. Правильний розмір предметів. 
  • • 5. Головне в композиції (виділяється формою, кольором, розміром).

07.04.2021

Музика і театр: опера-балет

09.04.2021

Тема:  Натюрморт у живописі 

Опрацювати стор. 178-181

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html

Домашнє завдання - намалюйте натюрморт "Глечик на підвіконні" або "Чайник на столі" (стор. 181)

У натюрморті можна не лише зобразити красу життя звичних нам речей, а й відтворити настрій, стан душі.

У натюрморті важливо підібрати речі і вибудувати з них композицію, продумуючи варіанти колориту і освітлення.

Натюрморти розрізняються за тематикою (фрукти, овочі, квіти, посуд тощо)

За колоритом (теплий, холодний)

За кольоровими сполученнями (нюансний чи контрастний)

За місцем розташування в середовищі (на столі, підвіконні, на полиці)

16.04.2021

Тема:  Декоративний натюрморт

Опрацювати стор. 184-187

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html

Домашнє завдання - створіть декоративний натюрморт "Квіти для мами" (витинанка, аплікація) (стор. 187)

Квіткові натюрморти бувають і в реалістичній формі, і в декоративній. Поміркуйте, які засоби можна використовувати при створенні декоративного натюрморту?

Декоративні натюрморти створюються для оздоблення інтер'єру. 

«Декоративний натюрморт» - явище порівняно нове, що з'явилося в кінці ХІХ початку ХХ століття, в епоху зародження хвилі найрізноманітніших напрямків. Це час художніх експериментів з кольором, формою, простором, захоплення пошуком різноманітних фактур.

Жанр натюрморт різноманітний і показовий в процесі освоєння прийомів декоративної стилізації. В декоративному натюрморті ключову роль грає здібність художника творчо інтепретувати оточуючу дійсність, знаходити крайню виразність кожного об'єкту і вносити до неї власне ставлення.

Перетворення реалістичного натюрморту в декоративний проходить в такій послідовності:

  • Стилізація - спрощення форм до простих.
  • Умовність - відсутність перспективи.
  • Локальний колір - основний тон предмета.
  • Декоративність - прояв краси, що підвищує емоційну виразність.

Декоративний натюрморт можна виконувати в різних техніках:  вітраж, батик, мозаїка, аплікація, розпис.

14.04.2021

Музично-театральні жанри: балет

Опрацювати стор. 188-191

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html

Домашнє завдання - доведіть, що балетна вистава - це синтез різних видів мистецтв

Балет - слово французького походження з італійськими коренями, що означає «танець». Тобто балет - це музична вистава, зміст якої втілено засобами танцю. Цей синтетичний жанр творчості поєднав драматичне, музичне, хореографічне та образотворче мистецтво.

словничок 

Балет - музично-театральний жанр; твір, зміст якого виражено в музично-хореографічних образах.

Балет виник в Італії, де на карнавалі полюбляли ставити веселі танцювальні сценки. А у Франції розквітнув пишний і урочистий придворний балет. Саме французькі хореографи, з-поміж яких виявилося чимало справжніх майстрів, створили специфічну мову хореографічного мистецтва. Балет складається із класичного танцю, характерного танцю і пантоміми, за допомогою якої танцівники «розмовляють» один з одним. У сучасному балеті застосовуються також рухи, запозичені з гімнастики й акробатики.

Балет "Весна Священна" - є одним з найпопулярніших у світі.

"Весна Священна" - відтворює картини язичницької Русі: її природу, обряди та ігрища предків. У час його написання цей балет став вибухом у мистецтві. Балет складається з двох частин "Поцілунок землі" і "Велика жертва".


23.04.2021

Зустріч жанрів в одній картині

Опрацювати стор. 192-195

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html

Домашнє завдання - намалюйте сюжетну композицію "Прогулянка друзів у парку", поєднайте ознаки різних жанрів: побутового, анімалістичного, пейзажного тощо. (стор. 195)

Як виникають синтетичні жанри? Відбувається взаємопроникнення жанрових мотивів: портрет намальовано в інтер'єрі, побутовий сюжет включає натюрморт на столі, натюрморти на тлі пейзажів тощо.

Давид Бурлюк - російський художник-футурист, який народився в Україні. Улюблена його тема - натюрморти на тлі пейзажів.

Етюд (малюнок) - твір образотворчого мистецтва допоміжного характеру, виконаний з натури з метою її вивчення в процесі роботи над картиною, скульптурою і т. ін. 

Ще з давніх часів людьми робилися спроби відобразити різні сюжети, що виникають в їх житті. Спочатку це були зображення, намальовані по пам'яті, але потім, через якийсь час, в мистецтво міцно увійшли картини, мальовані з натури. Саме малюнки з натури і етюди фігур у сучасному живописі займають особливе місце. 

Етюд у живописі - це художній твір, яке виконує допоміжну роль і повністю малюється з натури. У сучасному образотворчому мистецтві, крім допоміжні, ролі етюд може виконувати і основну - бути повноцінним твором.

Спочатку етюд в живопису - це перші начерки, які будуть складати загальну картину. У ньому повинні бути охоплені загальні відчуття, які пізніше будуть збережені в процесі детальним промальовуванням картини.

Процес створення етюду в живопису передбачає опрацювання світла, кольору, форми перспективи і композиції.

У мистецтві живопису етюд - це, як правило, частина картини. Часто цей фрагмент є твором, яке має самостійну цінність в загальній художньої композиції.

стор. 194. Клод Моне. Прогулянка

21.04.2021

Зустріч жанрів у музичному творі: етюд-картина

Опрацювати стор. 196-199

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html

Домашнє завдання - перегляньте один із кінофільмів про Нікколо Паганіні

Етюд у музиці - це підготовчий етап у роботі митця. Музику етюдів Шопена, Ліста та Рохманінова піаністи часто виконують на концертах, і ніхто не здогадується, що це - вправи. Такі етюди називаються концертними.

Назва жанру "Етюди-картини" належить Сергію Рахманінову. Це 17 творів, об'єднаних у два цикли. Одні твори - це враження від краси, інші - від сприймання картин чи перегляду казки. 

20.05.2020

Картини-загадки та картини-ілюзії

Опрацювати стор. 200-203

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html

Домашнє завдання - створіть композицію-карту "Моя квітуча Україна", у вигляді декоративного килиму (паперопластика, квілінг) (стор. 203)

Існюють картини невизначеного жанру з оптичними ілюзіями. В такому напрямі працювали художники Сальвадор Далі, Октавіо Окампо, Олег Шупляк.

Октавіо в своїх композиціях "заховав" різні образи, які відразу і не побачиш. На картині "Родина генерала" спочатку бачимо старого, жінку з дитиною і собаку, а вже потім - профіль чоловіка з бородою. Насправді на картині зображено 9 осіб. Чи знайшли ви інших?

Український художник Олег Шупляк пише картини-ілюзії, які здалеку сприймаються як портрети, але ми можемо побачити композиції з людьми, природою. 

Одна із художніх технік - квілінг - мистецтво виготовлення плоских або об'ємних композицій зі скручених у спіралі смужок паперу. популярності набув і розпис по тканині - батик.

27.05.2020

Музичні фантазії

Опрацювати стор. 204-205

https://pidruchnyk.com.ua/791-mystectvo-6-klas-masol.html

Домашнє завдання - створити композицію-ілюстрацію до пісні "Україна-дивосвіт" О. Суботіної

Ти подивись, яка краса! 

У річку впали небеса,

 І верби по коліна у воді,

 Вітають ранок соняхи руді! 

Приспів: Прокидається Україна, 

Посміхається, мов дитина! 

Сонце котиться золоте - 

 | Починається день! | (2) 

Який чудовий дивосвіт:

 Кидає мак червоний цвіт, 

Тополю юну бавить осокир 

І молоком туман стікає з гір... 

Приспів. Як терпко пахнуть полини, 

Подив святковий давнини, 

Шепочуть казку степові краї 

І чую, заскрипів чумацький віз... 

Приспів.

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати